Politické mládeže založily asociaci

Mládeže ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Strany zelených dnes založily Asociaci mládežnických politických organizací (AMPO). Cílem spolku, ve kterém spojí síly Mladí konzervativci, Mladí sociální demokraté, Mladí křesťanští demokraté, Mladí lidovci, TOP Tým a Mladí zelení, je být platformou pro dialog mezi mladými lidmi napříč standardním demokratickým politickým spektrem.

Ve společném prohlášení se vyslovily ústy svých předsedů pro navrácení důvěry v systém zastupitelské demokracie a v politické strany, které jsou postaveny na hodnotách a ideologiích.

Zaměřit se chtějí na občanské vzdělávání

Na ustavující shromáždění navázala za laskavé podpory Nadace Hannse Seidela konference pod záštitou poslance Bohuslava Svobody zaměřená na občanské vzdělávání, jehož podpora by měla být jedním z klíčových projektů AMPO. Politické mládeže vidí v této oblasti inspiraci zejména v Německu, které občanské vzdělávání úspěšně dlouhodobě podporuje a zaměřilo se na něj i v rámci snahy o vyrovnání se s totalitní minulostí.

Toto občanského vzdělávání musí podle politických mládeží být založeno na hodnotách demokracie, kritického myšlení a nestranného přístupu, právě proto, aby bylo možné naplnění těchto principů účinně garantovat, založily politické mládeže svou asociaci.

„Tento krok spolupráce vnímám jako významný mezník, a to nejen pro mládežnické politické organizace, ale pro rozvoj cele politické kultury v naší zemi. Tímto dáváme jasny signál, že mladí lidé, byt přes rozdílné politické názory, dokáží pojmenovat aktuální témata, zasednout k jednomu stolu a společně o nich konstruktivně jednat. Věřím, že tímto krokem motivujeme další mladé lidi k zájmu o veřejné dění, jelikož čím vice lidí se bude veřejně angažovat, tím lepší politické kultury dosáhneme,“prohlásil Jan Kavalírek, předseda spolku TOP tým.

 

Celý text prohlášení k AMPO:

Prohlášení k založení Asociace mládežnických politických organizací

Vědomi si svého dílu zodpovědnosti za rozvoj demokracie v České republice, s cílem vytvářet platformu pro dialog mezi mladými lidmi napříč standardním demokratickým politickým spektrem, ve snaze o:

– navrácení důvěry v systém zastupitelské demokracie a v politické strany, které jsou postaveny na hodnotách a ideologiích,

– zvyšování povědomí o demokratických principech fungování státu a svobodné soutěže politických stran,

– aktivity posilující vědomí mladých lidí o nezastupitelném významu politické angažovanosti,

– větší angažovanost mladé generace v demokratickém politickém procesu a v politických stranách,

– aktivity vedoucí k potlačování všech forem nesnášenlivosti, útlaku a nesvobody,

– realizaci vzdělávacích akcí v členských organizacích ve snaze posilovat, kultivovat a podporovat dovednosti a znalosti členů a členek politických mládeží a

– podporu síťování napříč občansky a politicky angažovanými mladými lidmi.

Rozhodly se mládežnické organizace demokratických politických stran:

Mladí konzervativci, Mladí křesťanští demokraté, Mladí lidovci, Mladí sociální demokraté, Mladí zelení a Top tým

založit Asociaci mládežnických politických organizací.

V Praze na Malé Straně dne 20. listopadu 2015.

ODKAZY:

http://svobodneforum.cz/mladi-z-sesti-politickych-uskupeni-zalozili-platformu-ano-a-komunisty-odmitli/

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/mladeznicke-organizace-peti-politickych-stran-se-spojily-kom/r~85006ad48df811e5a405002590604f2e/